Väčšina vodičov si každý rok kladie jednu zásadnú otázku: mali by si umývať auto v zime? Mnoho ľudí k tomu pristupuje s jasnou odpoveďou – nie – pretože voda zamrzne a vytvorí na aute povlak ľadu, prípadne sťaží otváranie dverí/zámku. Aj keď je tento predpoklad dobrý, funguje iba vtedy, keď teplota klesne pod 2ºC. Ak je vyšší, pokojne ho môžeme začať umývať, o to viac, že auto potrebuje v zime častejšiu starostlivosť ako v lete.
Stáva sa to kvôli povlaku, ktorý zostáva na karosérii vozidla. Cestári posypali cesty piesok, soľ a dokonca aj štrk. Ako môžete ľahko vidieť, všetky tieto materiály majú negatívny vplyv na kvalitu laku, spôsobujú odlupovanie a urýchľujúce hrdzavenie. Preto je dôležité zbaviť sa nečistôt, ktoré sa hromadia v zime, pretože auto sa zašpiní už pri prvom výjazde na cestu.
Aby ste to dosiahli efektívne, neodporúčame navštevovať autoumyvárne, najmä tie s kefami. Aj keď sú vyhrievané a kefky samotné nespôsobia poškodenie, len zriedka dokážu pred kefovaním úplne odstrániť piesok a soľ z tela. Častice zachytené medzi autom a kefou môžu poškriabať celý lak, čo môže spôsobiť, že auto bude po opustení autoumyvárne matné.
Najlepším spôsobom je použiť tlakový čistič. Vodný prúd ľahko odstráni zvyšné nečistoty bez poškodenia zdravia laku. Výhodou tohto riešenia je možnosť dôkladne vyčistiť podbehy kolies, kde sa hromadí najviac nečistôt. Aj keď sú vyrobené z pomerne odolných materiálov, príliš dlhé čakanie na ich čistenie spôsobí pomalú degradáciu. Taktiež sa vyhýbame nasmerovaniu prúdu na zámky a tesnenia dverí, pretože voda hromadiaca sa v zákutiach ich môže zamrznúť, ak teplota v noci klesne pod 0 stupňov.
Aký je teda najlepší spôsob umývania auta v zime pomocou tlakového čističa? Na začiatku používame čistú vodu, môže byť teplá, pretože ostrekovače Maltec sú schopné prepustiť vodu až do 50ºC, nastriekame celé auto, zbavíme ho zaschnutého blata a soli. Potom pre lepšie výsledky používame čistiace kvapaliny ako šampón alebo aktívnu penu, aby sme úplne odstránili všetky zvyšky na aute. Ak zvolíme šampón s voskom, poskytneme trvalú ochranu, vďaka ktorej bude voda/sneh stekať z auta bez toho, aby na jeho povrchu primrzla. Taktiež následné čistenie sa obmedzí len na opláchnutie kvôli ochrannej vrstve, ktorú vosk zanechal. Nakoniec opäť začneme oplachovať a je to, auto je pripravené na jazdu.
Ak predpoveď počasia ukazuje mrazivú noc, najlepšie je zaparkovať auto v garáži. Ak ho nemáte, po umytí auta utrite zvyšnú vodu z auta, najmä na miestach, kde sa voda môže hromadiť. V zime sa vyhýbame umývaniu motorového priestoru, pretože tesnenia sa môžu od chladu zmršťovať a vytvárať tak otvorenú cestu pre vodu, aby sa dostala na miesta, kde by nemala byť.
Suma sumárum, auto by ste mali umývať v zime, dokonca častejšie ako v lete. Dodržiavaním jednoduchých rád sa vyhneme nepríjemnému odmrazovaniu zámkov či odieraniu ľadu a pri spätnom pohľade predídeme hrdzi a pomalému kazeniu karosérie.